09 Haziran 2023

Mail Order Nedir? Garanti BBVA POS ile Nasıl Yapılır?

Günümüzde kredi kartı ile online olarak ya da POS cihazları üzerinden güvenli ödemeler için birçok yöntem bulunuyor. Bu ödeme yöntemlerinin başında ise mail order ile ödeme geliyor. POS cihazları üzerinden gerçekleştirilen mail order ile ödeme yöntemi, kredi kartlarına fiziksel olarak ihtiyaç duyulmadığı veya kredi kartının manyetik alanı ya da çip sistemlerinin çalışmadığı durumlarda güvenli ve hızlı bir şekilde ödeme alınabilmesini sağlıyor. Mail order, ödemeler ve tahsilatların uzaktan yapılabilmesi açısından tüketiciler ve satıcılar açısından oldukça avantajlı bir yöntem. Peki, “Mail order nedir?” ve “mail order POS işlemleri” hakkında bilmeniz gereken tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Mail Order Nedir? Garanti BBVA POS ile Nasıl Yapılır?

Mail Order nedir?

Mail order, kart sahiplerinin alışverişlerde ya da kredi kartlarından ödeme yapmak istedikleri durumlarda üye işyerlerine kart bilgilerini mail, telefon veya diğer güvenli yöntemlerle ileterek verdikleri talimatlar üzerinden para çekilebilmesini sağlayan bir yöntemdir. Mail order ile ödeme yöntemi, posta siparişi olarak e-mail ya da diğer yöntemlerle kart bilgilerinin tahsilatı yapacak iş yerlerine ulaştırılması mantığıyla çalışıyor. Kart sahipleri mail order işlemi sayesinde kartlarını uzaktan ödeme işlemlerinde kullanabiliyor. Ödemelerini peşin ya da taksitlendirme şeklinde gerçekleştirebiliyor.

Mail Order Garanti BBVA POS ile Nasıl Yapılır?

Mail order ile ödeme alma işlemi yapmak isteyen Garanti BBVA POS iş yeri sahiplerinin tahsilat yapabilmesi için kredi kartı bilgilerinin POS cihazına tuşlanması gerekiyor. Mail order işleminin başlatılabilmesi için kredi kartı bilgileri kart sahibi tarafından alışverişin yapılacağı mekanda doğrudan kendisinden alınabileceği gibi mail order formuyla iletilmesi de talep edilebiliyor. Mail order işlemleri için kart kullanıcısının kredi kartı mail order açma işlemini gerçekleştirmiş olması yani kartını mail order özelliğini açık hale getirmesi gerekiyor. Mail order yöntemi ile ödeme yapılması ya da mail order taksitlendirme durumunda normalde işlem sonrasında iki adet slip verilirken mail order işlemlerinde üye iş yerine sadece tek slip veriliyor.

Mail Order için Gerekli Bilgiler Nedir?

Mail order yöntemi ile ödemeler için kredi kartı sahiplerinin üye iş yerlerine kart bilgileri iletilmesi zorunluluğu bulunuyor. Bu bilgiler için mail order formu ya da kart sahibinin fiziksel olarak mail order para çekme işleminin yapılacağı yerde bulunması ve kart bilgilerini paylaşması gerekiyor. Mail order yöntemiyle alışverişlerde ve para çekme işlemlerinde gerekli olan bilgiler kredi kartı numarası, kredi kartı güvenlik kodu (CVV) ve kredi kartı son kullanma tarihidir. Mail order formu ile bilgiler gönderildiği durumlarda kartın sahibinin adı soyadı gibi bilgiler ve kredi kartının görselleri de iş yeri sahibi tarafından güvenlik amacıyla talep edilebiliyor. Ayrıca kredi kartının mail order özelliği de açık olmalıdır.

Mail Order ile Ödeme Alabilecek İş Yerleri Nelerdir?

Mail order ile para çekme işlemi yapılabilmesi için POS cihazı sahibi olan iş yerinin mail order izni olması gerekiyor. Genellikle mail order ile ödeme alabilecek iş yerlerini turizm şirketleri ve oteller, seyahat acentaları, spor kulüpleri gibi rezervasyon sistemi ile çalışan işletmeler veya sigorta şirketleri, dernekler ve vakıflar, site yönetimleri gibi müşterilerinden periyodik ödemeler talep edebilen işletmeler oluşturuyor. Ayrıca kitap, CD, kaset ve video satan mağazalar, giyim ve ayakkabı mağazaları gibi alışveriş yapılabilen mağazalar ile gazete, broşür, televizyon, katalog yoluyla ürünlerini ya da hizmetlerini müşterilerine ulaştırmak durumunda olan iş yerleri mail order işlemi gerçekleştirebiliyor.

mail order nedir? mail order nasıl yapılır?

Mail Order ile Ödemeler Nasıl Alınır?

Mail order ile ödeme yöntemleri genellikle iki şekilde gerçekleştiriliyor. Mail order sistemi için kullanılan yöntemlerden ilki, kredi kartı sahibinin Garanti BBVA POS cihazı sahibi üye iş yerinde bulunduğu ve kredi kartının teknik sebepler ya da kartta meydana gelen fiziksel hasarlar (manyetik alanın zarar görmesi ve çip sisteminin bozulması gibi) meydana geldiğinde tercih ediliyor. Bu durumlarda kredi kartının üzerindeki kart numarası, CVV kodu ve son kullanma tarihi gibi bilgilerin Garanti POS cihazının tuşları vasıtasıyla girilmesiyle gerçekleştiriliyor. Kart bilgileri tuşlandıktan sonra işlemlere normal sırasıyla devam ediliyor.

İkinci yöntem ise kart sahibinin uzakta olduğu durumlarda kişiye gönderilen mail order formu ile yürütülüyor. Kart sahibi kendisine iletilen mail order formu üzerinde bulunan ilgili alanlara kart numarası, kart CVV kodu ve son kullanma tarihi gibi kart bilgilerini yazıyor. Formun iş yerine iletilmesi ile Garanti POS mail order açma işlemi başlatılmış oluyor. Böylece mail order işlemi yapabilen iş yerleri form ile verilen talimat doğrultusunda mail order ile alışverişi tamamlıyor.

Mail Order Avantajları Nelerdir?

“Mail order nedir?” sorusuyla birlikte mail order yönteminin avantajları da merak ediliyor. Mail order yöntemi ile ödemelerde en büyük avantaj, kart sahiplerinin alışverişlerini uzaktan tamamlayabiliyor olmasıdır. Böylece periyodik olarak yapılan ödemelerde her defasında ödeme için iş yerine gitme zorunluluğu ortadan kalkmış oluyor. Ayrıca kredi kartlarının yurt dışı işlemlere açık olması durumunda mail order, yurt dışından alışveriş ve ödeme imkanı sunuyor. Mail order, iş yeri sahiplerinin mağazaları dışındaki, başka şehirlerde ya da ülkelerdeki müşterilerden tahsilat yapabilme fırsatı veriyor. Mail order yöntemiyle ödemeler işlem ücretleri bakımından da uygundur.

Mail Order Dezavantajları Nelerdir?

Mail order ile ödemeler ve tahsilatlarda, mail order formu ile gönderilen kredi kartı bilgilerinin güvenliği bakımından dezavantaj oluşabilir. Kart sahibi kredi kartı bilgilerinin üçüncü şahıslarla paylaşılmadığından emin olması gerekirken iş yerlerinin de kart bilgilerini güvenle saklaması gerekiyor.

Mail Order Limiti Ne Kadardır?

Mail order çekim limiti, bu yöntem ile yapılan ödemelerde ve tahsilatlar için kritik hususlardan biridir. Genellikle mail order işlem limiti kredi kartı limitleri ile aynı oluyor. Fakat kart sahibi kartının mail order limitini aktif hale getirmelidir. Kredi kartı özelliklerine bağlı olarak kart sahipleri mail order özelliğini devre dışı bırakarak mail order kullanımını engelleyebiliyor.

Mail Order Güvenli mi?

Mail order işlemleri, kredi kartı sahiplerinin hızlı ve kolay bir şekilde ödeme yapabilmesini sağladığı gibi ödeme yöntemlerini de çeşitlendiriyor. Ödeme ve tahsilatlarda yaygın olarak kullanılan mail order ile güvenilir iş yerlerinden kart bilgilerinin üçüncü kişilerle paylaşılmadığından emin olarak gönül rahatlığıyla işlem yapabilirsiniz.

Garanti BBVA tarafından sunulan Garanti BBVA POS Reyonda Ödeme Sistemi, mail order özelliğinin başarıyla uygulandığı hizmetlerden biridir. Ayrıca mail order ile ödeme özelliği Garanti BBVA POS Ticari Kartın Avantajları arasında yer alıyor.

Sayfayı Paylaş!

Sayfayı Paylaş!


En son eklenenler