13 Aralık 2023

Tahsilat Nedir ve İşletmeler İçin Neden Önemlidir?

Ticari faaliyet gösteren işletmeler, tahsilatın işleyişi hakkında merak içindedir. Tahsilat, bir işletmenin sunduğu mal ve hizmetler için müşterilerinden borçlarını toplamasını ifade eder. İşletmeler için satışlar önemlidir ancak bu satıştan elde edilen gelirin tahsil edilmesi, işletmenin ayakta kalmasını ve faaliyetlerini sürdürebilmesini sağlar. Müşteri takibi, zamanında iletişim ve hatırlatmalar gibi stratejilerle borç tahsilatını hızlandırmak, işletmenin zarar görmemesi adına kritiktir. Müşteri alacaklarınızı zamanında tahsil ettiğinizde, diğer iş alanlarınızı daha hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz. Bu nedenle, özellikle günümüzde online ödeme sistemleri ön plana çıkmaktadır. İşletmenizde müşterilere bu imkanı sunarak tahsilat sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Tahsilat Nedir ve İşletmeler İçin Neden Önemlidir?

Tahsilat Makbuzu Nedir?

Yaptığınız satışlar için aldığınız ödemeleri belgelemeniz gerekir. Aksi takdirde vergi ödemeleri ya da iade süreçlerinde bazı problemler yaşayabilirsiniz. Bu noktada karşınıza tahsilat makbuzu kavramı çıkar. Peki tahsilat makbuzu nedir ve nasıl kesilir? Tahsilat makbuzu, alıcı ve satıcı arasındaki alım-satım faaliyetini gösteren temel bir belgedir. Diğer bir deyişle, satışını yaptığınız mal ya da hizmetin ödemesini aldığınızı gösteren bir makbuz türüdür ve işletmenizin güvenli bir şekilde satış yapabilmesini sağlar.

Tahsilat makbuzu keserken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, bu makbuzu ödemeyi aldığınız gün düzenlemeniz gerektiğidir. Bu makbuz, resmi bir niteliğe sahip olduğu için yanlış zamanda kesmeniz durumunda o ay ödeyeceğiniz vergi miktarının yanlış hesaplanmasına yol açabilirsiniz. Tahsilat makbuzunda zorunlu olan tüm kısımları doldurmanız ve belgenin iki nüshasını çıkarmanız gerekir. Firmanızın kaşesini vurduktan sonra nüshalardan birini saklamalı, diğerini ise müşterinize vermelisiniz.

Bazen tahsilat belgesi olarak da kullanılan bu terim, kişilerin kafasını karıştırabilir. Ancak tahsilat belgesi nedir sorusunun yanıtı da tahsilat makbuzu ile aynıdır. Bu iki terim aynı niteliğe ve resmiyete sahiptir.

Tahsilat Fişi, Tahsil Cirosu ve Tahsilat Harcı Nedir?

Muhasebe alanında çalışan kişilerin sıkça karşılaştığı tahsilat fişi, işletmelerin finansal süreçleri açısından önem arz eder. Tahsilat fişi nedir sorusuna kısaca kasaya giren paranın nereden ve hangi sebepten alındığını, hangi hesaplara gönderileceğini gösteren belge şeklinde yanıt verilebilir. Kasanızın hesabı borçlu olduğunda kullanacağınız tahsilat fişine her zaman alacaklı olan hesabı yazmanız gerekir.

Var olan alacak hakkının tahsili için yapılan ciro ise tahsil cirosu nedir sorusunun yanıtıdır. Bir cironun tahsil cirosu olması için “bedeli tahsil içindir” veya “vekaleten” gibi ibareler içermesi gerekir. Alacaklarla ilgili gecikme yaşayan kişiler ise tahsilat harcı nedir sorusunu araştırır. Tahsilat harcı; konusu para olan ya da parayla değerlendirilmesi mümkün olan bir dava dosyasının ödemelerinden dolayı icra takibi bazında alınan harç türüdür. Takipte olan dosya devam ettikçe bu harç da devam eder.

tahsilattahsilat

Halka Arz Tahsilat İadesi Süreci Nasıl İşler?

Son dönemlerde giderek daha yaygın hale gelen halka arz işlemleri, pek çok yatırımcının kafasında soru işaretlerini de beraberinde getirmiştir. Örneğin; halka arz tahsilat iadesi nedir ve nasıl alınır konuları oldukça önemlidir. Halka arza katılan bir yatırımcı olarak talepleriniz karşılandıktan sonra kalan paranızın hesabınıza geri yatırılmasına halka arz tahsilat iadesi adı verilir. Hesabınıza geri gelen bu para, yasal olarak 2 iş günü içinde yatırılır. Ancak para iadelerinin gerçekleşme zamanı, bankadan bankaya farklılık gösterebilir.

Otomatik Tahsilatın Avantajları Nelerdir?

Ödemeleri düzenli olarak kabul etmeyi sağlayan otomatik tahsilat sistemi, pek çok avantaja sahiptir. Özellikle ödemelerin online olarak gerçekleşmesini sağlayan bu sistem, işletmelerin müşteriye ulaşma sürecini ortadan kaldırır. Otomatik tahsilat nedir diye merak ediyorsanız; son ödeme tarihinde alacaklının banka hesabından borcun otomatik tahsil edilmesini sağlayan bir sistem olduğunu bilmeniz yeterlidir. Borcun tahsil edildiği kartın kredi kartı olması ise kredi kartı otomatik tahsilat nedir sorusunun yanıtıdır. Çeşitli yazılımlarla geliştirilen otomatik tahsilat, günümüzde pek çok firma tarafından kullanılır. Siz de otomatik tahsilat kullanarak şu avantajları elde edebilirsiniz:

  • Otomatik tahsilat sayesinde zamansızlık ya da unutma sebebiyle ödeme alamama durumu yaşamazsınız. Ayrıca müşteriyle iletişime geçme zorluğu yaşamadan ödemelerinizi tam zamanında alabilirsiniz. Müşterinizle bir kere otomatik tahsilat için anlaşma yaptığınızda, uzun süre düzenli bir şekilde ödeme alma şansınız olur.

  • Ödemeleri düzenleme açısından otomatik tahsilat işinizi kolaylaştırır. Örneğin; elektrik, su, internet vb. faturaları her ay farklı tutardadır. Bu yüzden bu alacakları tahsil etme konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Eğer otomatik tahsilat sistemine geçerseniz, tutar ve vadeyi düzenlemeniz kolaylaşır. Tekrarlayan ödemeleri alma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

  • Otomatik ödeme sistemi online bir şekilde gerçekleştirildiği için dijital kanallar aracılığıyla tüm alacaklarınızı tek ekrandan takip edebilirsiniz. Böylece takip sürecine daha az zaman harcayabilirsiniz.

İşletmenizin ödeme süreçlerinde kolaylık elde etmek istiyorsanız, sizler de tahsilat konusunda bahsettiğimiz detaylara dikkat etmelisiniz. Otomatik ödeme süreçlerine geçiş yaparak tüm ödemelerinizi düzenli bir şekilde alabilirsiniz.

Mal ve hizmet satışlarınızın tahsilatında ihtiyacınız olan her türlü işlemi, Garanti Tahsilat Sistemi sayesinde kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
Tek ekrandan tüm tahsilatlarınızı toplu ve düzenli hale getirebilirsiniz. Ayrıca detaylı raporlama, yazılımsız kullanabilme, firma tahsilat sistemine entegre etme, kart bilgilerini sisteme tek seferde toplu yükleme avantajlarına da sahip olabilirsiniz.

 

Sayfayı Paylaş!

Sayfayı Paylaş!


En son eklenenler