Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC)

Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC)

Ödeme Kaydı Cihaz (ÖKC) Nedir?

Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar (YN ÖKC); teknolojik gelişmeler çerçevesinde teknik özellikleri yeniden belirlenen Ödeme Kaydedici Cihazları ifade etmektedir. Yeni nesil cihazlar internet yoluyla Gelir İdaresi Başkanlığına güvenli şekilde veri aktarabilen ve iletişim kurabilen bilgisayar tabanlı cihazlardır.

Kaç Tür Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) bulunmaktadır?

  • Bünyesinde banka POS'u barındıran "EFT-POS Özellikli Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar (ÖKC)"
  • Bünyesinde banka POS'u barındırmayıp haricen POS cihazı bağlanabilen "Basit / Bilgisayar Bağlantılı Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar (ÖKC)" olmak üzere iki tür Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) bulunmaktadır.

Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) kullanma mecburiyeti ne zaman başladı?

İlk olarak Gelir İdaresi Başkanlığını (GİB) 01.01.2013 yılında yol kenarı otopark ișletmeleri ile faaliyetlerinde seyyar banka POS'u kullananların EFT-POS özellikli Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) kullanma mecburiyetleriyle başlamıştır.

Son tebliğ ile Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) zorunluluğu nedir?

Son olarak 21/12/2017 tarihinde yayınlanan 489 numaralı tebliğ ile birlikte. Eski nesil yazarkasası olan mükelleflerin cihazın mali hafızası dolana kadar kasalarını EFT pos İle serbest protokolde bağlayarak kullanabileceklerini belirtmektedir. Yeni işyeri açan mükelleflerin Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) kullanma zorunluluğu devam etmektedir.

Garanti Ödeme sistemleri aracılığıyla hangi Ödeme Kaydedici Cihazları (ÖKC) temin edebilirim?

Garanti Ödeme Sistemleri olarak İngenico'nun iWE280 (mobil), iDE280 (Masaüstü) ve Verifone'un VX680 (Mobil), MX915 (Masaüstü) cihazlarını Garanti BBVA kredi kartlarına ve diğer banka Bonus kartlarına taksitli (12 ay) veya kredili (48 ay) şekilde temin edebilirsiniz. Detaylı bilgi için: www.garantiodemesistemleri.com

Ayrıca Garanti BBVA uygulamasını Beko, Profilo, Vera, Hugin ve BKM Tech POS Ödeme Kaydedici Cihazlara (ÖKC) yükleme yaptırabilirsiniz.

Ödeme Kaydedici Cihazlar (ÖKC) ile ilgili bilgiyi nasıl temin edebilirim?

Ödeme Kaydedici Cihazlar (ÖKC) ile ilgili detaylı bilgiyi 444 0 337 numaralı Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) Destek Hattından ve aşağıdaki adreslerden temin edilebilir.

www.garantiodemesistemleri.com
www.garantiliisler.com.tr/yazarkasa-pos

Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) almanın yasal süresi ne kadar?

Yeni işyeri açan bir mükellef resmi açılış tarihinden itibaren 30 gün içinde Ödeme Kaydedici Cihazını (ÖKC) temin etmelidir. (Belirtilen süre cihazın kurulup ilk fişin cihaz üzerinden alınmasını kapsar.)

Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) iptal edilebilir mi?

Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) siparişinden sonra saha firması cihazı kurarak ilk fişi Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) üzerinden aldığında cihaz malileşir. Bu şekilde işlem başarılı sonlandırılan cihazlar iptal ve iade edilemez. Mali ID oluşmuş ve Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) sisteminde mükellef üzerine kayıtlanmış cihazı istenmemesi durumunda,

  • Mükellef Cihazı başka bir mükellefe devir işlemi yapabilir.
  • Malileşmiş cihazı hurdaya ayırarak cihazla ilişiğini kesebilir.

Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) cezası ne kadardır?

Resmi açılış tarihinden itibaren 30 gün içinde Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) kurulumu yapılıp Gelir İdaresi Başkanlığına (GİB) bildirilmezse mükellefe ceza kesilir.

Ödeme Kaydedici (ÖKC) Mobil cihaz nedir?

Mobil olan Ödeme Kaydedici Cihazlar içindeki sim kart sayesinde bir kablo ağına bağlı kalmaksızın işlem yapabilen cihazlardır. Bu cihaz türünü paket servis yapan restoranlar, müşterilerine reyon önünde satış gerçekleştirmek isteyen işyerleri için uygundur.

Ödeme Kaydedici (ÖKC) Masaüstü Cihaz nedir?

ADLS Hat üzerinden prize takılı kullanılması gerekli olan cihazlardır. Kablo bağlantısı olduğu için sabit noktalarda durmaktadırlar. Dışarı satışı olmayan ve müşteriyi kasaya yönlendiren firmalara uygun cihazlardır.

Ödeme Kaydedici Cihaza yükleme talebi nasıl yapabiliriz?

Ödeme Kaydedici Cihazı (ÖKC) olup Garanti BBVA uygulamasını yükletmek isteyen mükellefler, bu talebi Garantili İşler platformuna üye girişi yaparak başvurular ekranından Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) yüklemesi yapabilirler.

Yeni nesil ödeme cihazının (ÖKC) malileşip malileşmediğini nasıl kontrol edebilirim?

Gelir İdaresi Daire Başkanlığı İnternet sitesinden TC kimlik no ile mükellefin üzerinde malileşen bir cihazın sorgusu yapılabilir. Sorgu ekranlarına https://ynokc.gib.gov.tr internet adresinden ulaşabilirsiniz

Destek

Lütfen aramak istediğiniz kelimeyi
arama butonuna basarak söyleyiniz.

Bunu mu demek istediniz?

Yeniden Konuş